Rallylydnadstävling 2019-08-24/25.

Nybörjarklass A (Ingen bild)
1.Chrissie Papke Fibi Berger pres da la foret Tyskland (Germany)       97p
1.Carla Canham Exigor´s Earl Antonio   Alvesta Hundklubb                 97p
3.Ankie Hansson Tino                             Markaryds BK                             95p
Nybörjarklass B
1. Ankie Hansson     Tino                                       Markaryds BK           93p
2.Frida Hammarlund Pilla-Nillas Animalix Bianca Osby BK                 92p
3.Chrissie Papke     Fibi Berger pres da la foret   Tyskland                  89p      

Fortsättning B
1.Emelie Tuvesson   Se Upp Ett Ufo Gör EntrÉ               Helsingborg BK      97p
1.Linda Fernström     Andreelunds Figo                          Göinge-Broby BHK 97p
3.Sandra Andersson Evallens Chocolate Xcellent Daisy  Bjuvs BK               94p
3.Åsa Alfred             Indigo Flash CendrÉ Delanoed´orient   Åhus BK          94p

Avancerad B
1.Catarina Blennow   Moonstruck After Eight           Veberöd BHK     97p
2.Emma Jarleswärd   Swanline´s Somerset Sid         Osby BK             90p
3.Malin Fräki             Black Track´s Ökömökö Mini   Tollarps BK         84p

Mästarklass B
1.Ann-Kristin Petersson     Manvargens Kotte           Sjöbo BK         100p
2.Ann Persson                   Swanline´s Kaly Kaiser     Osby BK           99p
3.Linda Jönsson               Svassas Easy Choice       Lunds BK             98p

Fortsättning A
1.Emelie Tuvesson Se Upp Ett Ufo Gör EntrÉ   HGB Brukshundklubb     100p
2.Cissi Edgren         A´monibe´s Brno                 Hässleholm BHK              94p
2.Karin Hansson     Dolly X Factor Remee           Höör BK                             94p

Avancerad A
1.Lotta ThorénGemdales     Energiska Erik                 Varbergs BK          93p
2.Laila Gustavsson             Sally                                    Söderåsens BK      91p
3.Catarina Blennow             Moonstruck After Eight   Veberöd BHK       86p

Mästarklass A
1.Ritha Rörlien           Migeva I´ll Be There     Svenska welsh corgiklubben 98p
1.cecilia Stjärna             Dumle                           Göinge-Broby BHK                98p
3.Christina Enoksson   Änglarnas Klara Kassiopeja   Råådalens BK             97p

Rallylydnadstävling 2019-05-11

Nybörjarklass A
1. Maria Andersson
2. Helena Åkerblom
3. Gun Paulsson / Janelle, Osby BK

Avancerad A
1. Mina Nyberg / Eifur, Göinge Broby BHK
2. Hanna Sandberg
3. Petra Rantatalo

Nybörjarklass B
1. Sandra Jönsson
2. Sandra Svensson / Nomi, Göinge Broby BHK
3. Gun Paulsson/ Janelle, Osby BK

Avancerad B
1. Petra Rantatalo
2. Hanna Stenberg
3. Emma Jarlesvärd/ Enzo, Osby BK

Tävlingsresultat 2018


Appelltävling 18-10-21

1. Anna Sandström /Spinoys Merlin Tervueren   Lunds BK                                                        198.5p Uppflyttad
2. Ann-Lis Brorsson /Aqua Seer´s Once In A Lifetime Golden retriever Oskarströms BK     168p Godkänd
3. Bennie Ohlin /Jean Dark Wink Wink   Dobermann   Kristianstads BK                                   128.75p Godkänd

Söktävling 2018-09-02

Lägre Klass
1.Hans Erik Nordborg Göinge-Broby BK    Rus`Ts Precious Vallmijaspis    Nova Scotia Duck Tolling   Reteriver                                                          Godkänd
2. Ann-Marie Nilsson   Karlshamns BK     Maibe Tails Co-Co                     Australian Shepherd Godkänd
3. Ann Wanker           Åhus BK                 Twinbox W`s Suger Rush             Boxer                       Godkänd
Högre klass
1. Alf Karlström         Sölvesborgs BHK       Ullhedens Ös                   Malinois                             Uppflyttad
2. Victoria Kullenberg Ljungby BK               Rissies Mixxa                   Riesenschnauzer svart       Godkänd
3. Ronnie Jönsen       Åhus BK                   Angel         Hollandse herdershond kh Godkänd
Elit klass
1. Åsa Malmberg     Ystad BK           Manzano                       Kelpie     Cert och blev BRUKSCHAMPION.
2. Annett Sjöberg     Osby BK           Blackneck`s B`undra     Malinois                               Certifikatpoäng
3. Per Josefsson     Älmhults BK     Rissies Nilas                   Riesenschnauzer svart       Certifikatpoäng

Tävlingsresultat 2017
Söktävling L-Elit 2017-09-03

Lägre klass

Högre klass

Elit klass

1. Eva Malmport och Aussie Actions Red touch of Gold 553,25 p
2. Inki Sjösten och Gränsvallarens Ämica 552 p
3. Liselott Rundgren och Myramarkens Trond af Dellen 542,25 p
1. Marie Åkesson och Maximilian Fox's Longsnout 451,25 p
2. Madeleine Lundh och Gibzon 356,75p
1. Maud Wåhlin och Memoars Utopia 597 p
2. Liselott Andersson och Emmabourne Upward Bound 555,5 p
3. Per Josefsson och Rissis Nilas 546,25 p