2014

Appeltävling 2014-10-26

1. Martina Kroon, Walkabout Lura, Australian kelpie, Osby BK, 268p (spår)
2. Ingrid Gustavsson, Svarta Majas Drozhd, Svart terrier, Svalövs BHK, 205p (sök)
3. Loreanne Jagenheim Lakkas Holiday, Softis, Göinge-Broby BHK, 164.25p (spår)

Resultat Apelltävling 2013-10-27

1. Cecilia Strandhagen, Airotkivs Hasse,                 Åhus brukshundklubb     290,5 p
2. Bertil Andersson,       Nigra Ludens Rock´n Roll, Göinge Broby BHK,       246,5 p
3. Tommy Nilsson,         Puckings Bonzo,                 Ystad BK                       233.75 p

Resultat lydnadstävling 2013-04-14

Lydnadsklass 1
1. Sarah Karlsson, Ullbitens Kid, Älmhult BHK 189.00
2.Ursula Liljegren, Springer Nova´s Liam Of Tuffno, Olofströms BHK 183.00
3.Marianne Yngve, Hässlehoffs Gnista-Mistidotter, Olofströms BHK 174.00
Lydnadsklass 2
1. Jeanette Hansson, Mironik´s Bridge, Osby BK 159.00
2.Helena Johansson, Vidjoels Orlando Bloom, Ljungby brukshundklubb 132.00
3.Monica Persson, Omma, Åhus Brukshundsklubb 128.00
Lydnadsklass 3
1. Anna-Lena Nilsson, Öljersjös Estanzia, Olofströms BHK 279.00
2. Maria Hofvander, Baccus, Svedala Brukshundklubb 277.00
3.Torsten Ericsson, Azalea-Martima, Sydöstra Skånes BK 233.00
Lydnadsklass Elit
1. Sarah Karlsson, Guldgruvans Gissa, Älmhult BHK283.50
2. Annika Hedsten, Haremet´s Windie, Olofströms BHK 252.00
3. Birgitta Svedin, Hjälmsatösens Anja, Karlshamns BK 242.50

Resultat 2012-03-18 Spår LKL

1. Marie JohanssonHässleholm BHKLeagården´s Izha Black Queen562.00 p
2. Tina JonssonSBKs Halmstadsavd.Lintrollets Lilla C524.25 p
3. Jeanette HåkanssonKarlshamns BKTorneryds Gipsi483.50 p
4. Ia BjörkVärnamo BHKRed Goblin´s Zoda481.00 p
5. Berth LjunggrenRaskl. Hollandse herdershondHavrevingens Ewill476.25 p
6. Maria RydbergSölvesborgs BHKMaggie Av Midälvaland374.75 p

Patrullhund Elit klass 

1.Jessica DehlinKristianstad BKErmoro´s Pixi668,25 pCert
2.Anders EmgårdKristianstad BKBazzakulls Lambourghini604,00 pCertp
3.Jessica LundevallSkultuna BKCrossway´s Maximus567.00 pGodk
4.Maritza LövdahlÄngelholm BKDubion Jump565,25 pGodk

Resultat 2012-04-06 Bevakning, LKL, HKL & Elit

Patrullhund Högre klass 

1.Birgitta Möllebäck Ystad BK Corallrevets Schondra 522,75 pUppfl
2.Camilla Knutsson Lunds BHK Asta 373,00 pGodk

Patrullhund Lägre klass 

 1. Lisa LarssonYstad BK Askelons Fröja 478,75 pUppfl
 2. Mikael BonderHöör Bk BonderHouse Ammi 457,25 pUppfl
 3. Joakim AnderssonTomten BHK Glimmagårdens Ametist 403,00 pGodk

Resultat 2012-05-19 Rallylydnad 4 klasser

Nybörjarklass 

1. Heidi Aregger Continental´s Amazingflame By Roxie Hässleholm HU 98 p
2. Christine Ehrlander Ängsbacken´s Santo Lunds Brukshundklubb 96 p
3. Cecilia Fembro Ozzy SBKs Halmstadsavd 93 p
3. Charlotte Wiberg Cosmos Söderåsens BK 93.00 poäng 93 p
3. Anneli Wittenberg Argenta´s Idalee Kristianstads BK 93 p
3. Annelie Haraldsson Häxsjön Catta Kristianstads BK 93 p
7. Gull-Britt Persson Romele´s Lenora Veberöd BHK 92 p
8. Maria Lundström Smulan Göinge-Broby BHK 87 p
8. Kerstin Korning Rise To Moon Aurora Lunds Brukshundklubb 87 p
8. Heidi Christtreu Dynamic Flyer´s Posh Thomas Svenska beagleklubben 87 p
11. Lina Möller Skaddedalens Dilba Diamant Osby BK 85 p
11. Britta Aasvold Kudos Abc Osby BK 85 p
13. Anneli Wittenberg Argenta´s Brittany Kristianstads BK 84 p
14. Yvonne Bengtsson Avatar Futurian Växjö BK 82 p
15. Marie Svensson Melker Osby BK 81 p
15. Kerstin Korning Motown´s Dream Baby Lunds Brukshundklubb 81 p
17. Gunbritt Harnemark Somollis Shiny Karlshamns BK 77 p
18. Malin Berglund Alba Nuadh Aiden Na Mayla SBKs Halmstadsavd 75 p
19. Susanne Friberg Goldzack Ikaros Älmhult BHK 73 p
20. Chris Erlandsson Gråtoftas Flitiga Lisa Höganäs 72 p
21. Janet Brunnström Northstartårtan Osby BK 70 p

Fortsättningsklass

1. Inger Bjerstedt DatsrÉges Snow Drop Osby BK

 99 p

2. Gull-Britt Persson Oakroad´s Friends Forever Veberöd BHK

 95 p

3. Ann Persson Lycos Show Me Love Osby BK

 94 p

4. Eva Bauer Jensen Osby BK

 93 p

5. Charlotte Evaldsson Sunshinepearl´s Zkywalker Ronneby Brukshundklubb

 92 p

5. Pia Helene Welander Lärkahalls Jigglypuff Örkelljunga BK

 92 p

7. Ann Persson Kudos Air Osby BK

 89 p

8. Britt Olofsson Gilliam´s Gold Black Temptation Örkelljunga BK

 88 p

9. Johan Andersson Grahnskans Bell Kristianstads BK

 87 p

10. Margareta Johansson Quizzical´s Gaia Of Joyce Örkelljunga BK

 85 p

10. Agneta Andersson Häxringens Qira Söderåsens BK

 85 p

12. Margareta Johansson Quizzical´s Zkrutt Jr Of Gaia Örkelljunga BK

 84 p

13. Britt Olofsson Gilliam´s Gold Uno Sed Leo Örkelljunga BK

 77 p

14. Anita Gudmundsson Gryningsljusets Fine Hardy Göinge-Broby BHK

 76 p

15. Lis Dissing-Madsen MilleRossi Osby BK

 75 p

Avancerad

1. Jeanette Hansson Gemdales Nice Natalie Osby BK

 96 p

1. Jeanette Hansson Ikkatorpet´s Cajza Osby BK

 96 p

3. Andrea Andersson Tindra Eslöv Brukshundklubb

 89 p

3. Zizi Ohlsson Missnutt´s Specific Söderåsens BK

 89 p

5. Anita Ahlqvist Ikkatorpet´s Collin Svenska collieklubben

 87 p

6. Jeanette Hansson Gemdales Unbelievable Urzula Osby BK

 80 p

7. Gertrud Malm Sanque´s Upsydaisy Lunds Brukshundklubb

 79 p

Mästarklass 

1. Marie Kinder Riverbreeze Tickling Pearl Sölvesborgs BHK

97 p
1. Ursula Möller Falkentorps Kajsa Falkenbergs BK97 p

1. Carina Engkvist Krankesjöns Yellow Diamond Sölvesborgs BHK

97 p

1. Susanne Quick Sally Hörby BK

97 p
5. Marie Kinder Blazing Fowlers Apache Sölvesborgs BHK95 p

6. Jörgen Hammarström Convictions Engine Söderåsens BK

91 p

6. Hanna Nilsson Strandgläntans Best Friend Oskarströms BK

91 p
8. Linda Jönsson Highflying Thats Just Me Lunds Brukshundklubb90 p
9. Marie Mattsson Team Smart´s Ester-esparto Osby BK89 p

10. sven håkansson Walk On Elina Kristianstads BK

88 p
10. Annelie Hammarquist Jomgardens Calippo Sölvesborgs BHK88 p
12. Rigmor Carlsson Superioues Annie Örkelljunga BK87 p
13. Tilla Andersson Coup De Vent Merveille Svalövs BHK86 p
14. Lena Pålsson Chilli Söderåsens BK82 p
15. Pia Helene Welander Riddarens The Famous Grouse Örkelljunga BK81 p
16. Mirja Karlsson Zorba SBK Göteborgsavd79 p
17. Andrea Hammarström Conviction´s Glimma Söderåsens BK78 p
18. Marie Ulriksson Mellskogen´s Zack The Smart Fellow Jönköping BHK76 p
18. Lars Persson Blå Rosen´s Adam Söderåsens BK76 p
20. Maria Svensson Laban Hässleholm HU75 p
21. Kristina Jönsson Solvingas Ida Triross Sölvesborgs BHK74 p
21. Marie-Louise Segvall Futtentorpets Ceasar Ale BK74 p
23. Tilla Andersson Trixa Svalövs BHK72 p
24. Pascale Ramneskog Grand Lutin Zero Landskrona BK71 p

Resultat Rallylydnadstävling 24 september

1. Anna Gonzalez Skallabackens Ophelia Ophelia Halmstadavd96 p
2. Peggy Allwood Continental´s Rebel By Maniac Skrutt Hässleholm HU93 p
2. Gitte Hansson Villeherman Herman Tollarps BK93 p
4. Marie Svensson Melker Melker Osby BK91 p
5. Maria Svensson Laban Laban Hässleholm HU90 p
5. Ulla Engquist Prince Prince 90.0 poäng Osby BK90 p
7. Ann-Margret Lindquist Tiona Orri Niese Of Puma Orri Hässleholm HU89 p
8. Margareta Johansson Quizzical´s Zkrutt Jr Of Gaia Zkrutt Örkelljunga BK84 p
9. Eva Bauer Jensen Jensen Osby BK78 p
10. Kirsten Wretstrand Ässtorps Qarisma Alice SÖ Skånes BK77 p
11. Pia Åberg Rätt O Slätts Uffi Ursnygg Uffi Osby BK76 p
12. Flo Nilsson Wendel Summerstorm´s Destinys Design Zing Hörby BK75 p
12. Lis Dissing-Madsen MilleRossi Rossi Osby BK75 p
14. Maria Svensson Cito Cito Hässleholm HU74 p
15. Charlotte Wiberg Cosmos Cosmos Söderåsens BK73 p
16. Agneta Andersson Häxringens Qira Qira Söderåsens BK70 p
1. Ann Persson Lycos Show Me Love TequilaOsby BK98 p

2. Helena Jardelid Ebba

Laholms BK97 p

3. Britta Aasvold Kudos Abc Kajsa

Osby BK96 p

4. Veronica Andersson Lyra Lyra

Oskarsströms BK 94 p

5. Anna Nielsen Schnaublacks Kajsa Kavat Zita

Markaryds BK87 p

6. Karita Nilsson Mybackens Mynta Mynta

Lund BK84 p

6. Frida Hammarlund Götängens Ixa-Ilona Siri

Osby BK84 p8. Lena Acking SNUFFE Snuffe Lund Bk 83 p9. Anne Sandberg Fallesen Fannyhills Olivia D´equinox OliviaHässleholm BHK 79 p9. Lina Möller Skaddedalens Dilba Diamant DilbaOsby BK79 p11.Linda Andersson Swedsam´s You´re My Number One ScillaOxie BK78 p12. Britta Aasvold Lady Ruth´s Gessa Stina Osby BK77 p13. Inga-Lill Borg Hylteland´s Enschi enschi Sölvesborgs BHK 76 p14. Elvira Persson Kudos Air Singha Osby BK75 p15. Agneta Schyttberg Renarder´s Lady Marib Lady Hässleholm HU74 p16. Marie Svensson Emerton´s Diamond Fizz MalteOsby BK73 p

17. Christin Karlsson Ebony Paw´s Black Betha Elsa

Torsås BK70 p
1. Marie Kinder Blazing Fowler´s Apache PasseSölvesborgs BHK97 p
2. Christine Nilsson Beathalandet Prinz PrinzHässleholm BHK95 p
3. Petra Nilsson Glimmagårdens Sardonyx SardoEslöv BK92 p
3. Marie Kinder Riverbreeze Tickling Pearl TessieSölvesborgs BHK92 p
3. Lars Lihnér Vattenandens Acke AckeHässleholm BHK92 p
6. Karin Johansson Fraser Tartan Ursula In Charge UssiBorås BK90 p
7. Carina Engkvist Krankesjöns Yellow Diamond HjalmarSölvesborgs BHK 89 p
7. Annaliisa Österbacka Kanadickens Calabria Di Cosa NannaOlofströms BHK89 p
7. Eva Cajhagen Sandskogens Clara claraLunds BK89 p
7. Kristina Jönsson Solvingas Ida Triross IdaSölvesborgs BHK89 p
11. Linda Lindblad Lintorpets Skima TildaHässleholm HU87 p
12. Karin Johansson Exigor´s Red Tindra TindraBorås BK86 p
13. Anki Rolfsson Space Tibur TibbeLaholms BK78 p
14. Ann Lyckvinge Silver SilverLaholms BK77 p
1. Cecilia Mollgren Silogården´s Essi essiOskarströms BK95 p
2. Lena Pålsson Chilli ChilliSöderåsens BK93 p
3. Cecilia Mollgren Havalidens High-flying imsaOskarströms BK91 p
4. Hanna Nilsson Strandgläntans Best Friend BailyOskarströms BK89 p
5. Karin Johansson Måsarps Spike Ones Gun SpikeBorås BK87 p
6. Emelie Tuvesson Happy Life Dong Quai VincentHelsingborg BK79 p

7. Beatrice Palm Swedsam´s Xeptionella Stella

Lunds BK75 p
8. Jenny-Lynn Åkesson AXSA AXSASimrishamns BK71 p

Resultat från lydnadstävlingen den 16/4 2011

Lydnadstävling 1: domare; Lennart Eriksson

Plac  

Pris    

Poäng    

Ekipage

Ras

Klubb

1

1. pris

196.50

Pernilla Svensson & Animalix Fröken Frida(S37920/2009)

Nova scotia duck tolling retriever

Osby Bk

2

1. pris

183.50

Per-Åke Nilsson & Calaisa(S15714/2009)

Labrador retriever

Osby Bk

3

1. pris

180.50

Mats Bjerstedt & Datsréges Snow Drop(S17676/2009)

Labrador retriever

Osby Bk

3

1. pris

180.50

Jeanette Hansson & Ikkatorpet´s Cajza(S25756/2009)

Collie, långhårig

Osby Bk

5

1. pris

178.00

Carin Österberg & Maibe Tails Oxy(S48122/2006)

Australian Shepherd

Osby Bk

6

1. pris

176.00

Veronica Andersson & Gold Farm's Sherly Clamp(S22081/2007)

Golden retriever

Osby Bk

7

1. pris

168.00

Gunilla Rosén & Tindra(TAVLIC001466)

Blandras

Hässleholms Brukshundklubb

8

1. pris

161.00

Susanne Pihl & Cajiro´s Black Hope(S66129/2009)

Australian Shepherd

Göinge-Broby BK

8

1. pris

161.00

Nils Andersson & Kempssons Spiderman(SE10319/2010)

Nova scotia duck tolling retriever

Osby Bk

10

1. pris

160.00

Vlad Curavale & Hässlehoffs Nala-Samoadotter(S34335/2009)

Hovawart

Karlshamns BK

11

2. pris

153.50

Martin Erlandsson & Granskans Bianca(S41753)

Schäfer

Kristianstads BK

12

3. pris

120.00

Johan Lycksell & Malte(SE18752/2010)

Irish Softcoated Wheaten Terrier

Hässleholms BrukshundKlubb

13

3. pris

108.00

Inga Westerlund & Ulvgårdens Jissa(S35181/2009)

Schäfer

Landskronabk


Lydnadsklass II: domare; Lennart Eriksson

Plac

Pris

Poäng

Ekipage

Ras

Klubb

1        

1.pris    

180.00  

Ann Persson & LP Figgefilurs Ebba Elisia(S30243/2009)

Labrador retriever

Osby BK

2

1. pris

172.50

Per-Åke Nilsson & Izolde(S64764/2004)

Labrador retriever

Osby Bk

3

3. pris

138.00

Eva Rundgren & Merrymac Master At Arms(S31595/2004)

Irländsk terrier

Järfälla BK

4

3. pris

134.50

Rosaleen Hedndahl & Dazzy(TAVLIC000382)

Schäfer

Markaryd


Lydnadsklass III: domare; Micke Hanson

Plac

Pris

Poäng

Ekipage

Ras

Klubb

1

2.pris      

248.00  

Bengt-Åke Bligård & Björklyckans Silver President(S30710/2005)

Pudel, stor

Sölvesborg Brukshundklubb

2

3. pris

197.00

Kristina Jönsson & Solvingas Ida Triross(S17980/2005)

Nova scotia duck tolling retriever

Sölvesborgs Brukshundklubb


Lydnadsklass Elit: domare; Micke Hanson

Plac

Pris

Poäng

Ekipage

Ras

Klubb

1

2.pris      

248.50    

Carina Engkvist & Krankesjöns Yellow Diamond(S45896/2007)

Golden retriever

Sölvesborgs Brukshundklubb

2

2. pris

239.50

Sarah Karlsson & Gk Vallhd Pr Guldgruvans Gissa(REGV1585/2005)

Border collie

Svalöv BK

3

3. pris

217.00

Annelie Hammarquist & Jomgardens Calippo(S42777/2006)

Okänt

Sölvesborgs BK